Dziś jest: Czwartek 07 stycznia 2021, imieniny: Juliana i Lucjana

Wiechowo


 

Wieś usytuowana jest przy drodze powiatowej Marianowo – Dobrzany, nad rzeką Krępą, w pobliżu dwóch jezior Marianowskiego i Wiechowskiego.

Od XIII wieku miejscowość stanowiła uposażenie klasztoru cysterek z Marianowa, a po rozwiązaniu zakonu zachowała ten sam status wobec zakładu wychowawczego dla panien szlacheckich, mieszczącego się do roku 1945 w obiektach klasztornych.

W Wiechowie znajduje się kościół współczesny wybudowany na fundamentach kościoła średniowiecznego. Wieża z kamienia polnego w ruinie oraz dwa cmentarze, jeden przy kościele z XIX w., drugi przy drodze z Marianowa do Dobrzan. Na dawnym cmentarzu przykościelnym, ogrodzonym kamiennym murem, znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej. Na północny-wschód od Wiechowa położony jest użytek faunistyczny – „Stawy Lutkowskie”, utworzony w 1996 roku w dolinie rzeki Dołżnicy, o pow. 42,82 ha. Za użytek ekologiczny uznany został, ze względów estetycznych, naukowych i dydaktycznych. Celem utworzenia tego użytku jest ochrona cennego ekosystemu wodnego, mającego znaczenie zwłaszcza dla ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków płazów i ptaków. Jest to biotop, chroniący lęgowiska gągoła oraz lęgowiska żab i żerowiska żurawi. Bliskie sąsiedztwo jezior, rzek i kompleksów leśnych, czyni z Wiechowa wieś o bogatych walorach krajobrazowych, z perspektywą rozwoju turystyki i budownictwa letniskowego. Przez Wiechowo przechodzi znakowany, „czerwony” szlak turystyczny Hetmana Stefana Czarnieckiego, długości 62,5 km, prowadzący od Stargardu do Recza.

Największe podmioty gospodarcze:

  • sklep branży spożywczo-przemysłowej,
  • piekarnia,
  • kawiarnia,
  • „Zielony Zaułek” – gospodarstwo agroturystyczne Izabeli i Bogdana Pacholików.
 

Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Styczeń 2021  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia