Dziś jest: Czwartek 07 stycznia 2021, imieniny: Juliana i Lucjana

Gogolewo

Wieś położona przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Gdynia. Miejscowość ta w średniowieczu stanowiła duży majątek rycerski należący do rodziny von Wedlów, od którego w drodze sprzedaży przechodziła przez ręce kolejnych pięciu rodzin ziemskich. Część tego majątku, w 1393 roku została darowana klasztorowi cysterek. Od tego czasu wieś dzieliła się na część klasztorną i część rycerską. Najstarszym obiektem Gogolewa jest późnogotycki kościół z XV wieku. Był on kilkakrotnie przebudowany. Po zniszczeniu przez pożar w czasie wojny 30 letniej (1643), został wyremontowany w 1827 roku. Kościół został wzniesiony z kamienia polnego z domieszką cegły, salowy z wieżą od strony zachodniej.

Na placu przykościelnym, ogrodzonym kamiennym murem, od strony wschodniej wymurowano zabytkowy nagrobek z betonu z 1880 roku rodziny Luttke. We wsi zachował się drzewostan - pozostałość po dawnym parku rycerskim. Z pierwotnego założenia dworskiego istnieją: brama wjazdowa na dawny dziedziniec oraz zabudowania mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku.

Na terenie łąk, w zakolu rzeki Krąpiel, położony jest florystyczny rezerwat dydaktyczny „Gogolewo” o powierzchni 3 ha. Jego celem jest ochrona rzadkich okazów roślin łąkowych, takich jak: pełnik europejski, storczyki i ostrożeń warzywny.

Największe podmioty gospodarcze i społeczne:

  • sklep spożywczo-przemysłowy,
  • dwa zakłady kamieniarskie,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 11 września prowadzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Gogolewo,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dalewa i Gogolewa,
  • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo.

Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Styczeń 2021  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia