Dziś jest: Czwartek 07 stycznia 2021, imieniny: Juliana i Lucjana

Dzwonowo

Duża wieś położona przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Gdynia, nad rzeką Krępą – dopływem rz. Krąpiel, odległa od stacji PKP Trąbki około 2,5 km. W układzie przestrzennym widoczne cechy owalnicy. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1248 roku. Od średniowiecza do XIX wieku stanowiła stare lenno rodziny von Wedlów. Z tego okresu zachowały się zabudowania dworskie, tj.: obszerny pałac z XVIII wieku, początkowo zbudowany w formie eklektycznej, w 1870 roku przebudowany w stylu neobarokowym (obecnie jest w trakcie kolejnej gruntownej przebudowy), a ponadto inne zabudowania z połowy XIX wieku takie, jak: spichlerz, gorzelnia, wozownia, stajnia i obora. Do tych nieruchomości przylega park dworski o powierzchni 3,80 ha, założony w drugiej połowie XIX wieku w stylu angielskim. W drzewostanie parkowym przeważają gatunki liściaste, które występują w luźnej kompozycji, pojedynczo i w skupieniach. Wśród starych drzew dominują wiekowe dęby, buki, lipy, kasztanowce, jesiony, graby, grochodrzew, w szpalerze występują kasztanowce i buki. Najstarsze drzewa liczą ponad 200 lat. Cały zespół, w okresie od połowy XIX wieku do 1945 roku, zmieniał kilkakrotnie właścicieli. Po zakończeniu II wojny światowej stanowił własność PGR-u i obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

We wsi wznosi się późnogotycki kościół z II połowy XV wieku. Niewielki salowy kościół wzniesiony został z kamienia polnego z dodatkiem cegły. Wieża rozczłonkowana ceglanymi, półkoliście i ostrosłupowo zamkniętymi blendami zwieńczona jest wysokim spiczastym hełmem. Główny portal zachodni ostrosłupowy, o uskokowych ościeżach. Wewnątrz są zachowane interesujące elementy wyposażenia: renesansowa ambona i XVIII wieczny ołtarz w formie tryptyku, odnowiony w 1993 roku, ze scenami „Ukrzyżowanie” i „Ostatnia Wieczerza”. Absydę zamyka ozdobna krata. W oknach są witraże ornamentalne z połowy XIX wieku. Plac przykościelny to dawny cmentarz z drugiej połowy XVI wieku, o powierzchni 0,20 ha, obsadzony jest kasztanowcami i lipami. Przy drodze, w południowej części wsi, znajduje się późniejszy cmentarz ewangelicki, obecnie zagospodarowany jako komunalny. Największe podmioty gospodarcze i społeczne sołectwa Dzwonowo:

  • cztery sklepy branży spożywczo-przemysłowej,
  • Zakład Rolny PLON Sp. z o.o.,
  • Stawy Rybne Dzwonowo MODEHPOLMO Sp. z o.o.,
  • Filia Szkoły Podstawowej w Marianowie,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych prowadzone przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo,
  • Stowarzyszenie „Aby żyło się lepiej”,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dzwonowo,
  • Ludowy Zespół Sportowy „Ogniwo” Dzwonowo,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Dzwonowo.

Do sołectwa Dzwonowo należą dwie osady: Kępy i Krzywiec.

Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Styczeń 2021  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia