Dziś jest: Czwartek 07 stycznia 2021, imieniny: Juliana i Lucjana

Dalewo

Wieś położona jest na wyniosłym lewym brzegu rzeki Krąpiel przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Gdynia, odległa około 8 km na północny-wschód od Stargardu i 1 km na północ od stacji PKP Gogolewo. Dawne lenno rodu von Wedel, którego część nadań znalazła się w posiadaniu klasztoru cysterek w Marianowie. Pierwsza wzmianka o Dalewie pochodzi z 1374 roku, kiedy to 1/4 części wsi jej właściciel, z rodu von Schönebeck, podarował klasztorowi augustianów w Stargardzie Szczecińskim. Po reformacji część ta powróciła w prywatne ręce i nie weszła w skład domeny marianowskiej, stanowiąc majątek rycerski.

Nieopodal skrzyżowania drogi nr 20 z powiatową drogą do Czarnkowa, znajduje się wielka ruina gotyckiego kościoła, zbudowanego z kamieni polnych w XIV wieku, rozebranego po 1945 roku. Wokół kościoła znajduje się dawny cmentarz o powierzchni 0,3 ha, na którym widnieje nagrobek z 1888 roku. Plac jest ogrodzony kamiennym murem, wewnątrz rosną stare drzewa: kasztanowce, jesiony, tuje i akacje; przetrwały również bramki wejściowe z XIV i XX wieku. Przy drodze wiodącej do Chociwla położony jest drugi cmentarz ewangelicki z XX wieku, o powierzchni 0,37 ha. We wsi istnieją ruiny folwarcznych zabudowań gospodarczych, wzniesionych z kamienia polnego, zespoły czworaków pochodzących z początku XX wieku oraz park założony w II połowie XIX wieku.

Największe podmioty gospodarcze i społeczne Dalewa:

  • sklep spożywczo-przemysłowy,
  • zakład kamieniarski,
  • zakład stolarski,
  • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dalewa i Gogolewa,
  • Ludowy Zespół Sportowy „Orkan” Dalewo.

Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Styczeń 2021  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia